NATRIO TETRABORATAS DEKAHIDRATAS (Boraksas), 99%, kg

103,30 €
Prekės dydis, kg
Kiekis

    Available: 

Parametras

Savybė

Natrio tetraboratas dekahidratas

Boraksas, Natrio boratas, Natrio tetraboratas, Dinatrio tetraboratas, E285, Tétraborate de sodium

Formulė

Na2B4O7·10H2O,
Na2[B4O5(OH)4]·8H2O

Struktūra

Natrio tetraboratas dekahidratas 2DNatrio tetraboratas dekahidratas 3D

IUPAC

Natrio tetraborato dekahidratas

INCI

SODIUM BORATE

CAS

1303-96-4

Molinė masė

381,37 g/mol

Tankis

1,73 g/cm3

Tirpumas

Vandenyje 31,7 g/l

Boraksas, taip pat žinomas kaip natrio boratas, natrio tetraboratas arba dinatrio tetraboratas, yra svarbus boro junginys, mineralas ir boro rūgšties druska. Miltelių pavidalo boraksas yra baltas, susidedantis iš minkštų bespalvių kristalų, kurie ištirpsta vandenyje.

Metalų apdirbime boraksas naudojamas kaip suvirinimo fliusas. Borakso ir amonio chlorido mišinys naudojamas kaip fliusas suvirinant geležį ir plieną. Tai sumažina nepageidaujamo geležies oksido (nuosėdų) lydymosi temperatūrą ir leidžia jam nutekėti. Boraksas taip pat naudojamas sumaišytas su vandeniu kaip fliusas lituojant juvelyrinius metalus, tokius kaip auksas ar sidabras, kur išlydytas lydmetalis leidžia sudrėkinti metalo paviršių ir tolygiai patekti į jungtį. Boraksas taip pat yra geras fliusas volframo su cinku lydyme, todėl volframas yra minkštai lituojamas. Boraksas dažnai naudojamas kaip fliusas virinant metalus kontaktiniu suvirinimo būdu. Aukso išgavime boraksas pakeitė gyvsidabrį, nes priešingai nei naudojamas gyvsidabris (kuris priklauso nuo aukso sujungimo jį sujungiant ir atskiriant nuo priemaišų), šis metodas remiasi borakso galimybe sumažinti visų mineralų lydymosi temperatūrą. Kadangi auksas paprastai yra sunkiausias iš šių mineralų, boraksas leidžia sukoncentruoti auksą ant tiglio dugno. Procesas reikalauja žymiai mažiau šilumos nei įprasti gryninimo metodai, kuriuos galima gauti net ir atokiose vietose (naudojant anglį). Susmulkinus rūdą į smulkius miltelius, ji lengvai pakepinama, kad keptuvėje liktų tik sunkiausi mineralai. Tada mineralų mišinys kruopščiai sumaišomas santykiu 3:1 (pagal tūrį) (trys dalys mineralų ir viena dalis borakso) borakso ir keliais lašais vandens. Tada šis mišinys kaitinamas, kol ištirps visas mišinys, po kurio laiko ant tiglio dugno susikaupia išlydyti aukso lašeliai.

Medienos pramonėje boro rūgštis naudojama sumaišyta su boraksu santykiu 4:5 todėl labai gerai tirpsta vandenyje, šis tirpalas yra naudojamas medienos apsaugai nuo ugnies, ją impregnuojant. Tokiu būdu mediena impregnuojama antipirenu. Boraksas apsaugo ir naikina esamą šlapią ir sausą puvinį medienoje. Jis gali būti naudojamas kartu su etilo glikolio nešikliu, kad apsaugotų išorinę medieną nuo grybelių ir vabzdžių poveikio. Koncentruoti borato pagrindo junginiai gali būti naudojami siekiant išvengti gleivių, grybų ar dumblių augimo ant medienos paviršiaus, net ir jūrinėje aplinkoje. Borakso preparatai naudojami puvimo prevencijai klasikinių medinių valčių gamyboje.

Vandens gerinime boraksas naudojamas kaip pH buferis. boraksas plačiai naudojamas (koncentracijos intervale nuo 50 iki 100 ppm boro ekvivalentų) kaip pagrindinės arba papildomos pH buferinės sistemos baseinuose. Vien tik boraksas neturi didelio efekto kietumo katijonams, nors jis buvo naudojamas vandeniui minkštinti. Jo cheminė vandens minkštinimo lygtis pateikta žemiau:

Ca2(aq) + Na2B4O7(aq) → CaB4O7(k)↓ + 2Na(aq)

Mg2(aq) + Na2B4O7(aq) → MgB4O7(k)↓ + 2Na(aq)

Įvedami natrio jonai nepadaro „kieto“ vandens. Šis metodas tinka pašalinti laikiną ir nuolatinį kietumo tipus. Tokiu būdu suminkštintas vanduo naudojamas techninėms reikmėms.

Medicinoje boraksas naudojamas, kaip antiseptinė medžiaga nedideliems nudegimams ar žaizdoms gydyti. Labai praskiestas borakso tirpalas naudojamas kaip akių ploviklis arba akių lęšių laikymo skystis. Skiestas borakso tirpalas gali būti naudojamas kaip makšties ploviklis gydyti bakterinę vaginozę dėl pernelyg didelio šarmingumo, taip pat kandidozę. Kaip antibakterinis junginys, boraksas gali būti naudojamas spuogų gydimui. Taip pat naudojama kaip mikozės prevencija. Kartu su alkoholiu gautas tirpalas gali būti naudojamas tam tikrų ausų infekcijos rūšies gydymui žmonėms ir gyvūnams. Boraksas yra naudojamas kaip gydymo medžiaga gyvatės odos susirgimui gydyti.

Gyvulininkystėje boraksas naudojamas galvijų kanopų ligoms gydyti. Ruošiamas tirpalas, kuris apsaugo kanopas nuo grybelinio poveikio.

Augalinkystėje ir daržininkystėje boraksas naudojamas, kaip mikroelementinė trąša, bei apsauga nuo pelėsio. Pvz. Auginant pomidorus, jie yra gausiai laistomi, todėl dirvos substratas nuolat yra drėgnas. Tai tampa palankia terpe augti pelėsiams ir grybeliams kurie silpnina augančius pomidorus. Patręšus substratą boraksu, pelėsis išnyksta, o boro jonai sunaudojami augalų, kaip mikroelementas. Taip pat boraksas naudojamas praturtinti runkelius boru, kai jų lapai pradeda vysti.

Atominėje energetikoje boraksas naudojamas kaip neutronų nuodai. Boras sumažina terminio skilimo tikimybę absorbuojant kai kuriuos šiluminius neutronus. Boraksas gali būti ištirpintas panaudoto kuro baseinuose, naudojamuose panaudoto kuro elementams laikyti. Koncentracija yra pakankamai didelė, kad neutronų dauginimasis būtų minimalus. Boraksas buvo panaudotas likviduojant Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinius – ant 4 reaktoriaus, kuris išsilydė buvo išpiltas boraksas, kad būtų išvengta kitos reakcijos atsiradimo.

Pirotechnikoje boraksas naudojamas kaip liepsnos dažiklis, ją nudažant žalia spalva. Žalios spalvos signalinės raketos, saliutai savo sudėtyje turi borakso.

Insekticidų gamyboje boraksas naudojamas kaip veiklioji medžiaga, priemonėse nuo vabzdžių (tarakonų, termitų, skruzdžių, musių, cukrinio žvyninukas ir kt.) naikinimui. Rekomenduojama išbarstyti boraksą vabzdžių susitelkimo vietose, arba pasiruošti sotų tirpalą bei juo išpurkšti ar sutepti paviršius kur susitelkia nepageidaujami vabzdžiai.

Keramikoje boraksas naudojamas štampavimo masės gamybai, smulkiems silicio dioksido turintiems milteliams, naudojamiems indukcinių krosnių pamušalams ir keramikai gaminti. Taip pat naudojamas emalių sudėtyje, kad sumažint lydymosi temperatūrą, bei tolygiau ją paskleisti paviršiuje.

Svarbu: įdėkite prekę į krepšelį, užpildykite gavėjo anketos duomenis ir patvirtinkite užsakymą. Ačiū!

Taupydami Jūsų brangų laiką, užsakytas prekes pristatysime nurodytuoju adresu Jums patogiu metu visoje Lietuvoje!

*- Prekių nuotraukos gali neatitikti realios prekių ir jų pakuotės išvaizdos, spalvos, komplektacijos ar formos. Informacija prekės aprašyme yra bendro pobūdžio, todėl gali nesutapti su informacija ant prekės pakuotės, bei nėra tikslus prekės panaudojimo būdas. Pateikti duomenys apie prekių likučius ir kainas tam tikrais atvejais gali skirtis nuo realios prekių kainos ir jų likučių

**- Prekyba nuodingomis (toksinėmis) medžiagomis vykdoma laikantis LR Nuodingųjų medžiagų kontrolės įstatymo (aktuali redakcija) numatytomis nuostatomis. Pirkėjas prieš įsigydamas nuodingas medžiagas privalo pateikti leidimą dirbti su nuodingomis medžiagomis

Signalinis žodis: PAVOJINGA

Pavojaus piktogramos:

Pavojingumo frazės:

H360FD Gali pakenkti vaisingumui. Gali pakenkti negimusiam kūdikiui.

H319 Sukelia smarkų akių dirginimą..

Atsargumo frazės:

P201 Prieš naudojimą gauti specialias instrukcijas.

P202 Nenaudoti, jeigu neperskaityti ar nesuprasti visi saugos įspėjimai.

P280 Mūvėti apsaugines pirštines/ dėvėti apsauginius drabužius/ naudoti akių (veido) apsaugos priemones.

P305+P351+P338 PATEKUS Į AKIS: Kelias minutes atsargiai plauti vandeniu. Išimti kontaktinius lęšius, jeigu jie yra ir jeigu lengvai galima tai padaryti. Toliau plauti akis.

P308+P313 Esant sąlyčiui arba jeigu numatomas sąlytis: kreiptis į gydytoją.

P405 Laikyti užrakintą.

Panašios prekės

(8 other products in the same category)

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Arba Reset password